Prečo je obhliadka nehnuteľnosti dôležitá?

13.06.2019
Prečo je obhliadka nehnuteľnosti dôležitá?
Na prvý pohľad možno jednoduchá otázka, ale o to podstatnejšia.

Každodenne nakupujeme rôzne veci v rozdielnych cenových kategóriách. Nad tými, ktorých kúpu máme zaužívanú, sa častokrát už ani nepozastavujeme a berieme ju automaticky. 

Kúpa nehnuteľnosti takou samozrejmosťou pre mnohých z nás nie je, a preto je k nej potrebné pristupovať pozorne, s trpezlivosťou.

Niektorí z nás si prejdú kúpou či predajom nehnuteľnosti len raz za život. Realitný maklér túto situáciu chápe, a z toho dôvodu pristupuje ku každému obchodu špecificky a s citom. Je tu preto, aby riešil každú situáciu a eliminoval tým klientove obavy.

Keď sa do úvahy vezme hodnota kupovanej nehnuteľnosti, na ktorú si klient v mnohých prípadoch berie hypotéku, sa tento moment stáva výnimočným životným krokom. 

Prvou, a zdá sa, najdôležitejšou časťou kúpy je obhliadka nehnuteľnosti. Kupujúci si dnes už môže prečítať o nehnuteľnosti skoro všetky informácie z inzercie, či dokonca si ju detailne prezrieť z virtuálnej prehliadky. Obhliadka je aj napriek tomu pre kupujúceho zásadnou, hlavne čo sa týka dojmu a utvrdenia sa v informáciách, ktoré mu poskytla inzercia. Taktiež je potrebné sa dozvedieť viac informácií napríklad o lokalite, susedoch a potvrdiť si aj prípadné nezrovnalosti, o ktorých ho bude informovať realitný maklér. V každej nehnuteľnosti sa môžu skrývať nedostatky. Preto je dobré keď si aj klient pripraví dopredu otázky, ktoré ho najviac zaujímajú a spýta sa na informácie, ktoré sú pre neho špecificky dôležité. Častokrát nemusia byť na obhliadke spomenuté ako napríklad: tvrdosť a kvalita vody v nehnuteľnosti, blízkosť plavárne či fitness centra pre športovo aktívnych ľudí, hrúbka zateplenia nehnuteľnosti a mnohé iné otázky, ktoré sa pri každom špecifickom klientovi a jeho nárokoch vyskytnú. 

Nezabudnite, že ešte pred rezerváciou máte možnosť obhliadku absolvovať aj dva či trikrát pred tým, než sa pevne rozhodnete. Záleží na veľkosti nehnuteľnosti a náročnosti vašich otázok. Úlohou realitného makléra je teda to, aby vám vyzistil čo najdetailnejší opis nehnuteľnosti, a to aj v otázkach, ktoré možno sám majiteľ nevie zodpovedať t.j. od správcu bytového družstva, súdneho znalca, vodární, elektrární, mesta a pod.Ešte jednu dôležitú vec nesmieme pri kúpe nehnuteľnosti opomenúť. Tou je pocit, ktorý je niekedy rozhodujúci.

Ďalej sa dozviete...